Co by měla obsahovat smlouva o půjčce – vzor

Co obsahuje smlouva o půjčce?
jarmoluk / Pixabay

Smlouvy jsou běžnou součástí našich životů a pravděpodobně tou nejčastější, jakou podepisujeme, je smlouva o půjčce. Pokud v tomto směru není vaše finanční gramotnost natolik dobrá, abyste sami věděli, co je správné, přinášíme vám několik informací, co by měla obsahovat právě smlouva o půjčce. Vzor poté může posloužit k tomu, abyste identifikovali případnou podvodnou nabídku od té, která je naprosto férová.

Každá smlouva o půjčce – vzor musí obsahovat identifikace smluvních stran

Bez toho se zkrátka žádná smlouva nedá sepsat, ani podepsat. Jednou smluvní stranou bude poskytovatel půjčky, tedy buď jednotlivec, nebo společnost. V případě jednotlivce je třeba uvést i identifikační údaje, od bydliště, přes rodné číslo, až po číslo občanského průkazu. Tedy totéž, co budete uvádět u své osoby i vy. Naopak i firem to musí být jednoznačný název, sídlo, stejně jako identifikační číslo a jméno osoby, která firmu zastupuje. Dané informace bývají v každé smlouvě uváděny hned jako první.

Jasné specifikace úvěrového produktu

Další částí smlouvy vy mělo být to, na čem jste se jako smluvní strany dohodli. V této pasáži tedy smlouva o půjčce – vzor správné varianty obsahuje konkrétní specifikaci dané půjčky. V rámci toho by mělo být patrné hned několik důležitých informací, mezi které patří:

  • Částka, kterou si berete
  • Úrok spojený s půjčkou
  • Délka splácení
  • Výše splátky

To jsou však pouze základní parametry, jelikož zapomínat byste neměli ani na několik dalších, neméně důležitých. Patří mezi ně třeba další poplatky, stejně jako termíny splátek, číslo účtu kam je posílat, nebo také variabilní symbol. Zkrátka vše, abyste měli stoprocentně jasno v tom, co je hlavním předmětem dané smlouvy.

Zajímavý článek:  Online půjčky pro každého – jak si vybrat

Nedílnou součástí jsou i práva a povinnosti

Tato část bývá nejdelší a nejsložitější. Jelikož je smlouva právně uznatelným dokumentem, měla by logicky obsahovat vše, co může nastat. Tedy jsou to práva, jaké máte, stejně jako vaše povinnosti. Totéž se ale týká také druhé smluvní strany. Nechybí ale ani důsledky porušení smlouvy, nebo další ustanovení.

Na samotný závěr už stačí uvést jenom místo sepsání, datum a samozřejmě přidat podpisy obou stran. Každou kopii smlouvy poté obdrží strana jedna. A co udělat před podpisem? Samozřejmě smlouvu důkladně přečíst. A pokud je na vás tlačeno, najdete oporu i v zákoně, který cituje jedna z mnoha právních poraden, které se zaměřují na problémy současných občanů: „Občanský zákoník říká, že je neplatný právní úkon, který se příčí dobrým mravům. Kromě toho také dále umožňuje účastníkovi odstoupit od smlouvy, která je uzavřená v tísni za nápadně nevýhodných podmínek.“ Díky tomu můžete i od nevýhodně podepsané smlouvy odstoupit, ale vždy berte na vědomí, že se to určitě neobejde bez případných soudních tahanic a právě soudce bude mít poslední slovo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *