Úvěry a stavební spoření

V tomto článku si ukážeme rozdíly mezi překlenovacím úvěrem a úvěrem ze stavebního spoření, nebo jak a proč navázat hypotéku na stavební spoření.

Úvěr ze stavebního spoření

Požádat o úvěr ze stavebního spoření může klient dle zákona nejdříve po dvou letech od uzavření stavebního spoření. Úvěr je společností poskytnut za předpokladu, že klient splňuje všechny stanovené podmínky, zejména se jedná o účelové použití úvěru.

Další z podmínek často bývá mít naspořeno minimálně 40% z cílové částky a získání patřičné výše parametrového ohodnocení ( to každá spořitelna určuje trochu jinak,většinou se to určuje frekvencí, velikostí ukládaných částek a výší naspořené částky). Výše úvěru ze stavebního spoření zpravidla bývá stanovena rozdílem mezi cílovou částkou a uspořenou částkou.

Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr je poskytnut jako standartní úvěr, ale za podmínky většího zajištění a vyššího úročení. O překlenovací úvěr žádá klient v případě, že nesplňuje podmínky pro standartní stavební úvěr. V okamžiku získání nároku na stavební úvěr se překlenovací úvěr převádí na standartní stavební úvěr.

Zajímavý článek:  Kolik vás stojí vyřízení hypotéky?

Hypotéky navazující na stavební spoření

Při výběru typu stavebního spoření se často setkáte s různými nabídkami od bank. Ty se často liší, i když často jen o 0,5 – 1,0 %, podle účelu na co chcete použít takto našetřené peníze. Jestliže zvolíte typ spoření, na které bude navazovat hypotéka na byt, často získáte větší finanční ohodnocení vašich vkladů. Bohužel ale pouze v případě, že hypotéku uzavřete u stejné banky, u které máte stavební spoření. To znamená, že našetřená částka a hypotéka vám zaplatí požadovanou nemovitost (byt, rodiný dům apod.).

úvěry na bydlení
tpsdave / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *