Jak si v současné době stojí půjčky na směnku?

Nacházíte se v tíživé finanční situaci, máte záznam v registru dlužníků, žádný nebo minimální příjem a potřebujete půjčit? S žádostí o půjčku jste v bance s největší pravděpodobností neuspěli a zklamání na vás mohlo čekat také u nebankovní společnosti. Napadly vás půjčky na směnku, ale marně hledáte jejich poskytovatele? Ano, půjčkám na směnku totiž od nového roku odzvonilo (psali jsme zde) – nebo alespoň tak to plánoval nový zákon o spotřebitelském úvěru, který vstoupil v platnost na začátku roku 2013. Lichváři si tento zásah ovšem nenechali líbit a zákaz směnek obešli rozhodčí doložkou, která může mít pro dlužníka stejně fatální důsledky jako samotná směnka.

Co můžeme považovat za směnku?

Směnka sama o sobě je vlastně jakýmsi cenným papírem, na základě kterého se dlužník zavazuje splatit dluh věřiteli v předem stanoveném termínu a na předem dohodnutém místě. Přesto, že zákon přesně stanovuje náležitosti, které musí každá směnka splňovat, pokud se například ve značně podroušeném stavu podepíšete v některém ze svého oblíbeného restauračního zařízení na pivní tácek, účtenku nebo ubrousek, jediný podpis vám může změnit celý život.

Zajímavý článek:  Nebankovní půjčky na směnku

Proč stát půjčky na směnku zakázal?

Důvodů bylo hned několik. Jak již bylo výše zmíněno, váš podpis může zneužít takřka kdokoli a jelikož takových případů rok od roku přibývalo, bylo jen otázkou času, kdy si na tuto problematiku naši zákonodárci došlápnou. Směnky byly často považovány za druh lichvy, dlužník se totiž jejich podpisem mohl dostat po prekérní situace a přijít nejen o celý majetek, ale také o střechu nad hlavou.

Jak lichváři půjčky na směnku odcházejí?

Poskytnutí půjčky na směnku je zakázáno pod poměrně vysokou pokutou, kterou nechtějí lichváři riskovat. Proto si našli způsoby, jakými mohou tento zákaz a ve své podstatě také zákon obejít. K tomu poslouží rozhodčí doložky, které v případě sporu urychlí exekuční řízení a na dlužníka může uvalit i v případě jediné nezaplacené splátky exekuci. Bohužel proti tomuto jednání jsou v současnosti platné zákony bezmocné.

Půjčka na směnku
Nemo / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *