Co je a k čemu slouží americká hypotéka?

K čemu slouží americká hypotéka
blickpixel / Pixabay

O klasických hypotékách toho už bylo napsáno opravdu ohromné množství. A to samozřejmě z toho důvodu, že jsou nejčastějším typem úvěru, pokud chceme financovat naše bydlení. Důležité je ale říci, že mimo klasiky existuje i produkt americká hypotéka. Pokud jste o něm neslyšeli, nebo vás zajímá více informací, připravili jsme pro vás krátký přehled toho, co nabídne a kdy se může hodit.

V čem je americká hypotéka unikátní?

Především v tom, že dokáže spojovat vlastnosti klasické hypotéky a klasické půjčky. V praxi to znamená, že nám umožní získat finanční prostředky, které lze snadno využít na cokoliv. A to bez nutnosti dokládání účelu, stejně jako bez nutnosti dokládání následných faktur. S hypotékou klasickou má poté společné to, že pro získání musíme udělat jediné, a to mít nemovitost. Tou je třeba ručit. Dnes už to mohou být nemovitosti skutečně rozličné, jako třeba:

  • Domy a byty
  • Pozemky a jiná půda
  • Rekreační nebo výrobní objekty

Výše částek se odvíjí i od hodnoty nemovitosti

Pokud se podíváme na to, od čeho se odvíjí hlavně dostupná částka, je to zcela určitě hodnota oné nemovitosti, kterou máme v plánu ručit. A to z toho důvodu, že právě tu má banka nebo nebankovní společnost k dispozici, pokud bychom nespláceli. Roli ale může hrát třeba i naše bonita a náš příjem. To je ověřováno především u bank, zatímco pokud si žádáme u nebankovních společností, nebývá nic z toho kontrolováno.

Zajímavý článek:  Výhody a nevýhody nebankovní půjčky

Jak je to s úrokovými sazbami?

I zde je třeba udělat rozdíl mezi bankou a nebankovní společností. U banky se úrokové sazby velmi blíží klasickým hypotékám, a tak se pohybují v nižších jednotkách procent. Naopak u nebankovních společností už mohou být o něco vyšší. Co je samozřejmostí, to je možnost si rozdělit splátky i na období několika desítek let, díky čemuž může měsíční splátka činit třeba jenom několik tisíc korun českých.

Pozor: Na druhou stranu musíme připomenout, že čím déle budeme splácet, tím výše samozřejmě přeplatíme, jelikož úrok je vždy počítán z neuhrazených splátek.

Má americká hypotéka i nějaké nevýhody?

Jednou hlavní nevýhodou je samozřejmě to, že musíme ručit naší nemovitostí, což může přinášet mnohá rizika, kdy můžeme riskovat to, že o ni přijdeme. Druhým negativem je hlavně nebankovní nabídka, jelikož zde velmi často dostaneme jenom zlomek ceny naší nemovitosti. Dokládá to třeba poskytovatel RS Magnum, který na svém webu uvádí: „My Vám poskytneme finanční hotovost oproti ručení nejen nemovitým majetkem. Nabízíme krátkodobou půjčku na 12 měsíců až do výše 50 % ceny odkupované nemovitosti.“

I přes všechna tato negativa ale musíme objektivně říci, že obecně produkt americké hypotéky rozhodně můžeme doporučit a také ho pozitivně ohodnotit. Pokud je spojený s bankou, není důvod váhat.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *