Exekuce na nemovitosti – kdy hrozí a jak se jí vyhnout?

Exekuce na nemovitosti
Exekuce na nemovitosti

Pokud máme dluhy, které se nesnažíme žádným způsobem řešit, může vše dojít až k tomu, že je na nás poslán exekutor. Ten může nejenom zablokovat náš účet, nebo nám strhávat peníze z platu. Může totiž zabavit i náš majetek. A to jak ten movitý, tak i nemovitý. Konkrétně máme na mysli situaci, kdy nastane exekuce na nemovitosti. Samozřejmě ta rozhodně není příjemné pro nikoho. Pojďme zjistit, jak se jí dá vyhnout, popřípadě jak o ní nepřijít.

Důležité je splácet své dluhy

Pokud nechceme o naši nemovitost přijít, je dobré samozřejmě splácet naše dluhy. Buď se můžeme domluvit s věřiteli, kteří nebudou mít potřebu exekutorské služby poptávat, nebo lze volit další možnosti. Jednou z nich je například zákonné oddlužení, díky kterému dojde k tomu, že na nás exekutor po dobu daného procesu nebude moci. Toto je ustanoveno zákonem, a tak pokud budeme podmínky oddlužení plnit, není třeba bát se toho, že by byl náš dům nebo byt zabaven.

Existují půjčky na exekuci? Jsou vhodné zrovna pro vás? Neznamenají spíše ještě větší problémy?

Co když exekuce na nemovitosti nastane?

Pokud však dojde k tomu, že exekutor zatíží naši nemovitost právě zástavním právem, může to být problém. V takovém případě samozřejmě nesmíme danou nemovitost prodat, stejně jako ji v tu chvíli nelze převést ani na jinou osobu. V rámci tohoto prvního kroku však ještě nehrozí, že bychom byli vystěhováni, jelikož stále je zde prostor k řešení.

Ten může mít různé podoby. Mnohdy je exekuce na nemovitosti uvalena jenom proto, aby měl exekutor určitou jistotu, že závazek dostane. Přitom může peníze standardně získat z vašeho účtu nebo platu. Je-li pohledávka uhrazena, je nemovitost uvolněna. Stejně tak ale může být nemovitost v exekuci i po dobu, kdy jste se domluvili s daným exekutorem na splátkách. V takovém případě sice exekuce trvá, ale opět platí, že dále nebude nijak konáno – pokud budete splácet.

Zajímavý článek:  Úrokové sazby úvěrů - najděte ty nejvýhodnější

Nemovitost lze i vykoupit

Pokud však nelze dluh splatit standardní cestou, může dojít i k tomu, že nemovitost bude skutečně reálně zabavena. Následně dojde k exekuční dražbě a váš byt, nebo i dům získá nového majitele. A ten už má právo vás vystěhovat, stejně jako vás může v daném objektu nechat bydlet – ale za sjednané nájemné.

Proto je lepší v takových případech zkusit nemovitost vykoupit. V tomto směru může pomoci nebankovní segment, jelikož ten nabídne přesně takové půjčky. A jednou z možností je třeba tato: „Potřebujte férovou pomoc, která vyřeší Vaše finanční problémy, dluhy a exekuce? Obraťte se Záchrannou půjčku ACEMA Credit a Vaši složitou situaci společně vyřešíme.“

Pozor na podmínky

Ačkoliv i půjčka může být poměrně dobrým řešením, jak exekuci zabránit, stále byste neměli zapomínat na konkrétní rizika, které jsou s touto možností spojeny. Především je dobré hledět na:

  • Podmínky získání
  • Výši dostupných částek
  • Úrokové sazby a RPSN
  • Splatnost

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *