Na co si dát pozor u půjčky od soukromých osob?

Na co si dát pozor u půjčky od soukromých osob?
AlexanderStein / Pixabay

V dnešní době máme na desítky možností, jak si vlastně můžeme výhodně půjčit. Pokud i vás zajímá, kam lze jít, mohou to být banky, nebankovní společnosti a soukromé osoby. A každý z této skupiny má mnoho různých produktů. V tomto směru však mohou být velmi rizikovou možností půjčky od soukromých osob, jelikož u nich málokdy víme, co od nich čekat. Společně se tedy podíváme na to, jaká mohou být ta hlavní rizika, která jsou s těmito půjčkami spjata.

Existují i výjimky – výhodné půjčky od soukromých osob

Samozřejmě na úvod musíme říci, že existují také výjimky. Tedy poskytovatelé, kteří jsou výhodní. Ti se sdružují v komunitách takzvaných P2P půjček, o kterých toho bylo již hodně napsáno. Dnes známe dvě hlavní možnosti, kterými jsou:

  • Bankerat
  • Loanis

S nimi zaručeně nešlápnete vedle a tak pokud jsou půjčky od soukromých osob produktem, který hledáme, můžeme tuto variantu doporučit. A to pro pozitiva jako je jednoduchost, nebo výhodný úrok. Ostatně skvěle to shrnuje právě druhá zmíněná společnost, která píše: „Společnost LOANIS realizuje půjčky mezi lidmi (P2P). Požádejte o půjčku někoho, kdo má aktuální přebytek a banka nedokáže jeho peníze zhodnotit.

Pozor na úroky

Zpět ale k různým pochybným nabídkám. To první, na co je třeba dát si pozor, jsou samozřejmě úroky. V dnešní době určitě není nic výjimečného, pokud jsou účtovány i takové, že svou půjčku i několikrát přeplatíte. Totéž platí třeba i u RPSN, tedy u sazby nákladů, které se k půjčce přímo vážou. I na ty je vhodné hledět, jelikož v opačném případě se můžeme dostat do velkých finančních problémů.

Zajímavý článek:  Online půjčky: co jste o nich určitě nevěděli

Pozor na konkrétní smlouvu

Dále je třeba důkladně si přečíst i dokument, který podepisujeme. Nejčastěji je to smlouva, která však může mít mnoho pasáží, které nás zkrátka znevýhodňují. I v takovém případě je vhodné vědět, jaké to jsou a co mohou obsahovat. Platí jedno základní pravidlo, a to takové, že pokud se nám něco nelíbí, neměli bychom to podepisovat.

POZOR: Je určitě třeba dodat, že největší rizika dnes mohou přinášet i půjčky na směnku, jelikož ta je dokumentem, proti kterému téměř nemáme šanci se bránit.

Pozor na poplatky

Posledním bodem, který patří mezi nevýhody, které mohou půjčky od soukromých osob mít, jsou samozřejmě poplatky. I zde je třeba být na pozoru a myslet na to, že i ty mohou být problémem, zvláště v případě, kdy je musíme platit předem. I ty tak mohou být jasnou ukázkou toho, že místo výhodné půjčky se můžeme dostat do finančních komplikací.

Proto radíme, že jakmile je požadavek na jakýkoliv větší poplatek předem, je vhodné poohlédnout se jinde. Není totiž ani zárukou, že potřebnou sumu dostanete. Ostatně takto se již nachytalo velké množství lidí a tak rozhodně nebuďte mezi nimi. Standardem je dnes jasné vyřízení bez nich.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *