Má půjčka bez banky nějaká rizika?

půjčka bez banky
PublicDomainPictures / Pixabay

Ačkoliv je nebankovní segment stále oblíbenější a doporučovanější, má svá rizika. Obecně sice může být půjčka bez banky dobrým produktem, ale je třeba dát pozor na několik parametrů. Pokud je eliminujete, můžeme tuto alternativu k bankám doporučit i my. Pojďme se tedy společně podívat na to, jaká jsou hlavní konkrétní rizika.

Klasická půjčka bez banky může mít vysoké RPSN

Jsou to primárně vyšší poplatky a úroky, které způsobují, že samotné RPSN je poměrně vysoké. Samozřejmě, i když je úrok klasický, umějí některé společnosti svůj produkt výrazně zdražit i jinými způsoby. Mezi ty hlavní, které jsou dnes ty nejoblíbenější, rozhodně patří:

  • Poplatek za vyřízení
  • Poplatek za poskytnutí půjčky
  • Povinné pojištění

To vše je počítáno do celkové výhodnosti a tak může dojít k tomu, že RPSN dosahuje až astronomických výšin. Naštěstí je dnes ukazatelem, který musí být u každé půjčky povinně uváděn, což vám usnadní celkovou orientaci.

Musíme totiž říci, že ne všichni poskytovatelé jsou nutně takto nevýhodní. Jsou i výjimky.

Pozor na podvodníky

Pokud půjčka bez banky láká určitou skupinu lidí, tak hlavně podvodníky, kteří nabízejí své úvěry. Mohou to být jak lichváři s vysokým úrokem, tak i lidé, kteří vyberou poplatky a zmizí. Dnes totiž může půjčky nabízet téměř kdokoliv a tak je třeba vědět, na co si dát pozor. Samozřejmě chybu neuděláte, pokud využijete známých a prověřených společností s pozitivními referencemi.

Pozor na … první pohled podezřele benevolentní podmínky, stejně jako tajení kontaktů nebo sídla společnosti může být znakem toho, že ne vždy je vše tak dokonalé, jak se nám jako žadatelům může na první pohled zdát.

Tvrdé podmínky vymáhání

Poměrně výrazným negativem mohou být i tvrdé podmínky samotného vymáhání. Ačkoliv stát se proti těmto problémům snaží bojovat, ne vždy mu to jde dobře a správně. Na mysli máme hlavně to, že je nezaplacená půjčka předána inkasní agentuře a dluh může i několikanásobně vzrůst. Nehledě na poměrně tvrdé praktiky daných agentur. V tomto směru je tak dobré vědět, jak případná společnost pohledávky vymáhá, nebo zda se s ní dá domluvit odložení, nebo posunutí termínu splátky.

Zajímavý článek:  Fajn půjčka – produkt společnosti Fair Credit

Například nebankovní společnost Home Credit jde v daném směru příkladem, a na svém webu přímo uvádí: „Víme, že v životě vás mohou potkat situace, kvůli kterým jednoduše nemůžete splácet tak, jak jsme se domluvili. Pokud se na nás obrátíte včas a budete s námi situaci řešit na rovinu, uděláme maximum, abychom vám pomohli.

S danými situacemi ale může souviset i to, že půjčka bez banky může často vyžadovat ručitelem nebo ručení. I na to je dobré dát si pozor, abyste neskončili třeba i bez střechy nad hlavou. I to se dnes může stát. Stačí pouze zastavit vaši nemovitost, ke které má úvěrová společnost snadnou cestu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *