Existuje registr dlužníků k nahlédnutí zdarma?

Využíjte registr dlužníků k nahlédnutí zdarma
markusspiske / Pixabay

Co jsou registry dlužníků? Jsou to specializované databáze osob, které slouží primárně k tomu, aby se do nich uváděli informace o úvěrových produktech, stejně jako o tom, jak je daný klient splácí. V tomto směru se může jednat nejenom o informace pozitivní, ale také o informace negativní.

Zajímá-li vás, jaké registry na našem trhu existují, patří mezi ty nejznámější tyto:

  • Zájmové sdružení právnických osob Solus
  • Bankovní registr klientských informací
  • Nebankovní registr klientských informací

Kdo údaje do registru zapisuje?

Jelikož jde mnohdy právě o zájmová sdružení, zapisují je do registru třeba úvěrové společnosti, banky, stejně jako to mohou být třeba operátoři, stejně jako řada pojišťoven. Tedy každý, kdo od klientů vybírá peníze a chce upozornit na případné neplatiče.

Umožní registr dlužníků k nahlédnutí zdarma?

Odpovědí na tuto otázku je, že většinou ano. Musíme ale dodat, že to nelze zprostředkovat každému. Procházet daný registr a vyhledávat zde bezplatně konkrétní osoby mohou především ti, kteří jsou v rámci registru zapojeni do dané činnosti. Jsou to tedy většinou ony právnické osoby, banky a poskytovatelé dalších služeb. Právě za to, že sami zadávají informace do dané databáze, mohou využívat registr dlužníků k nahlédnutí zdarma. Díky tak mohou snadno ověřit budoucího klienta a to, zda bude nebo nebude z hlediska placení nebezpečný.

V dnešní době lze získat půjčku pro dlužníky. Více informací zde http://okamzite-pujcky.eu/okamzita-kratkodoba-pujcka-penize-na-ruku-bez-registru/

Jak můžete získat informace právě vy?

Z výše uvedeného tedy jasně vyplývá, že registr dlužníků k nahlédnutí zdarma pro běžné fyzické osoby bohužel neexistuje. To ale neznamená, že by nebylo možné do něho přesto nahlédnout. Musíte ale počítat s tím, že můžete takto zkontrolovat pouze sami sebe. Nelze registry využít k tomu, abyste prověřili jinou osobu. To může jenom ten, kdo k tomu dá souhlas. Cesta ke zjištění základních informací je poté jednoduchá. Stačí si o výpis požádat na stránkách konkrétního registru.

Zajímavý článek:  Exekuce na nemovitosti – kdy hrozí a jak se jí vyhnout?

Kolik to stojí?

Ceny mohou být skutečně různé a objektivně můžeme říci, že se mohou pohybovat od jednotek korun, až po desetikoruny a stokorunu. Jako ideální příklad nám může posloužit právě Solus, kde je uvedeno: „Vaše žádost bude vyřízena bez zbytečného odkladu v souladu se zákonem a v pořadí, v jakém byla doručena a zaevidována. Aktuálně vyhotovení papírového výpisu trvá 14 dní. V případě, že jsou údaje o vás v registrech blokovány, nejsou k dispozici členům sdružení SOLUS v rámci dotazů.“ Ceny zde mohou v případě klasického poštovního výpisu dosahovat až na hodnoty 218 Kč.

Proč je vlastně dobré informace získávat? Můžou je vyžadovat třeba společnosti, které v registrech nejsou zapojeni, stejně jako se mohou dané informace hodit k tomu, abyste věděli, zda figurujete v registru ještě před samotnou žádostí třeba o konkrétní úvěrový produkt. Pokud ano, například u banky to může být problém.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *